نشست مشترک معاون وزیر جهاد کشاورزی و مشاور وزیر در امور زنان درخصوص توسعه نوغانداری کشور
1397/08/14

این نشست با حضور دکتر رضائی معاون وزیر، خانم مهندس بنی هاشم مشاور وزیر در امور زنان، مهندس عدیل سروی رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور و خانم مهندس پورزینال رئیس کانون زنان بازرگانان استان گیلان به منظور بررسی مسائل مهم توسعه نوغانداری و استفاده بیشتر از ظرفیت زنان روستایی، در معاونت امور تولیدات دامی برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور تولیدات دامی، در این جلسه رئیس مرکز نوغانداری کشور با بیان خلاصه ای از اقدامات انجام شده صنعت نوغانداری کشور گفت: فعالیت نوغانداری به سرمایه کمی نیاز دارد و پرورش کرم ابریشم می تواند مواد اولیه مورد نیاز صنایع فرش بافی، پزشکی، نظامی و الکترونیک را تولید کند و در عین حال بخشی از زنان روستایی را مشغول و درآمد نسبی خوب ایجاد کند.

همچنین وی افزود: 96 درصد پرورش کرم ابریشم در هفت استان کشور صورت می گیرد و استان گیلان با 40 درصد و خراسان رضوی با 30 درصد به ترتیب رتبه های نخست و دوم نوغانداری را به خود اختصاص داده اند.

مشاور وزیر و مدیرکل دفتر امور زنان روستایی و عشایری در امور زنان گفت: درخصوص توسعه اشتغال و کارآفرینی زنان روستائی و عشایری اقداماتی صورت گرفته و زنان روستایی و عشایری، همواره به عنوان یکی از اعضای کشاوزی خانوادگی در کنار سایر افراد مشغول به کار بوده اند و در تامین معیشت خانواده نقش موثری داشته اند و با همکاری معاونت امور تولیدات دامی می توان با آموزش و توانمندسازی از ظرفیت زنان روستایی در توسعه نوغانداری به عنوان یک صنعت خانگی کشور استفاده کرد.

دکتر رضائی با بیان اهمیت و جایگاه نوغانداری کشور در بخش کشاورزی و ضرورت شناسایی مسائل و مشکلات موجود گفت: اصلی ترین الویت مرکز توسعه نوغانداری کشور احداث توتستان ها واصلاح نهال توت با همکاری دانشگاها ، موسسات پژوهشی می باشد.

وی افزود: با برنامه ریزی جامع و عملیاتی به منظور توسعه هدفمند نوغانداری در سطح کشور و بهره گیری از همه ی ظرفیت های بخش دولتی و غیر دولتی و مشارکت تمامی ذی نفعان زنجیره می توان برای کشاورزان و روستاییان در اوقات فراغت با تولید پیله ابریشم درآمد ایجاد کرد.

دکتر رضائی گفت: با وجود شرایط ارزی، زمینه اشتغال و بازار صادراتی ابریشم توسعه خواهد یافت و پیش بینی می کنیم صنعت پرورش کرم ابریشم در کشور رونق یابد.

تعداد مشاهده خبر23 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal