پیام دکتر خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی به مناسبت "روز جهانی زنبور"
1399/02/30

پیام دکتر خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی به مناسبت "روز جهانی زنبور"

روز 31 اردیبهشت ماه که به نام روز جهانی زنبور نامگذاری شده است این فرصت را فراهم آورده تا ضمن پاسداشت نقش و جایگاه زنبورها در بقا و کیفیت زندگی بشر، وظیفه مندی در حفظ و حراست از این گونه مفید و ارزشمند یادآوری شود.

زنبورعسل به عنوان یکی از انواع گونه های زنبورها و مهمترین حشره گرده افشان، موجودی است الهی که خداوند تبارک و تعالی به آن وحی نموده و در قرآن کریم سوره مبارکه نحل (آیه های 68 و 69) از ارزشمندی و تولید محصولات سلامت محور آن نام برده است و نقش بی بدیلی در گرده افشانی گیاهان و کمک به تامین امنیت غذایی و حفظ محیط زیست دارد. این گونه بسیار مفید دارای تولیدات متنوع همچون ژل رویال، موم عسل، بره موم، گرده گل، شهد، زهر و ... است

امروزه پرورش زنبورعسل و نگهداری از آن به عنوان یک شغل تولیدی با ارزش افزوده بالا محسوب شده و نیاز به سرمایه زیادی نداشته و بازده آن سریع و حداکثر یکساله است. کشور ما با توجه به پوشش گیاهی مرتعی باغی و زراعی متنوع و چهار فصل بودن دارای پتانسیل خوبی برای صنعت زنبورداری است در حال حاضر حدود 100 هزار زنبورستان و بیش از 10.5 میلیون کلنی زنبور عسل در کشور وجود دارد که از این میزان 112.5 هزارتن عسل و 3288 کیلوگرم ژله رویال تولید می گردد.

درود می فرستم به شما زنبور داران پاکدست و سایر فعالین این عرصه در کشور که با توان بالای خود و تلاش روز افزونتان توانسته اید صنعت زنبورداری ایران عزیز را به جایگاه های رفیع در سطح جهانی نائل آورید.

در سال مزین به جهش تولید، افزایش تولید محصولات زراعی و باغی بیش از هر عامل دیگری مرهون جهاد گرده افشانی زنبورداران خواهد بود. بنابراین وزارت جهاد کشاورزی خود را متعهد به حمایت از فعالین بخش در رفع مشکلات، چالشها و تسهیل و بهبود تولیدات آنها می داند.

نهایتا، این روز را به جامعه فعالین صنعت زنبورداری سرزمین مادری و آنان که در اقصی نقاط جهان مشغول به این حرفه سبز و مفید برای جامعه بشری می باشند تبریک و تهنیت عرض می کنم.

کاظم خاوازی

وزیر جهاد کشاورزی

تعداد مشاهده خبر48 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal